Większość z obowiązków detektywa zbliżonych jest do ogólnych norm rzetelnego prowadzenia działalności gospodarczej. Przykładem jest chociażby obowiązek zachowania należytej staranności przy wykonywaniu czynności, lojalności wobec zlecającego usługę lub obowiązek sporządzenia końcowego pisemnego sprawozdania z wykonanych czynności. Niektóre z wymienionych obowiązków mają charakter bardzo ogólny, przykładem takiego obowiązku jest nakaz przestrzegania przepisów prawa oraz obowiązek odmowy wykonania czynności nieetycznej lub niezgodnej z prawem. O tym czy czynność nieetyczna lub sprzeczna z prawem może mieć miejsce musi zadecydować sam detektyw w konkretnej, realnej sytuacji.
Ustawodawca nałożył na detektywów szereg wymienionych wyżej obowiązków nie przyznając im w zasadzie szczególnych uprawnień. Wyjątek stanowi jedynie uprawnienie do przetwarzania przez detektywa danych osobowych zebranych w toku wykonywanych czynności bez zgody osób, których dane dotyczą. Co do zasady przetwarzanie danych przez inne podmioty jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy osoba, której dane dotyczą, wyrazi na to zgodę. Detektywi podobnie jak Policja i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego mogą przetwarzać dane osobowe bez uzyskiwania zgody osób, których te dane dotyczą lecz tylko i wyłącznie w czasie prowadzenia tej sprawy.
Czynności detektywa pomocne są praktycznie w każdej prowadzonej sprawie z zakresu prawa karnego, cywilnego czy też administracyjnego. Statystycznie w Polsce w sprawach sądowych co trzeci powód czy też pozwany, pokrzywdzony czy też podejrzany korzysta z pomocy usług detektywa aby dowieść swojej racji, niewinności, czy też zebrać dowody w prowadzonej sprawie. Sprawy Karne ścigane z urzędu lub na wniosek osoby pokrzywdzonej prowadzone z przez Organy Administracji Państwowej z uwagi na ich dużą ilość oraz zbyt krótkie terminy procesowe nie są rozpatrywane ze szczególnym zaangażowaniem dlatego też usługi detektywistyczne są bardzo pomocne w doprowadzeniu takiej sprawy do korzystnego rozstrzygnięcia polegającego min. na sporządzeniu Aktu Oskarżenia, Umorzeniu postępowania karnego w zależności zebranych dowodów dających podstawy do udowodnienia winy czy też niewinności danej osoby.
Każdy wyspecjalizowany detektyw grupy Alpha korzysta z wiedzy uzyskanej w trakcie kursów i szkoleń oraz egzaminów uprawniających do otrzymania licencji detektywa, zdobytego doświadczenia, współpracy z innymi organami i instytucjami oraz w oparciu o Ustawę o Usługach Detektywistycznych. Ponadto każdy detektyw z grupy Alpha korzysta ze środków techniki i łączności operacyjnej, wyspecjalizowanego sprzętu audio-wizualnego oraz wszelkich urządzeń podsłuchowych rejestrujących wizję i dźwięk. Uzyskane w ten sposób dowody w sprawie mogą być wykorzystywane procesowo w każdym postępowaniu, a wykonujący zlecone czynności detektywi mogą stanowić źródło dowodowe w danym postępowaniu.